17.11.2017

Pracodawca nie może stosować podstępu wobec pracownika

Sąd Najwyższy uznał za niedopuszczalne sprawdzanie uczciwości pracownika przez zastosowanie łapówki kontrolowanej. Podstęp pracodawcy nie może być powodem rozwiązania stosunku pracy – orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawa miała miejsce w grudniu 2014 r. Do pracodawcy spółki Inter S. docierały informacje o tym, że Damian M. jej pracownik bierze łapówki za załatwienie kontraktów. W takiej sytuacji prezes spółki namówił kontrahenta, by nagrał rozmowę z pracownikiem, który decydował o przetargu, i wręczył kopertę z korzyścią majątkową. Łapówkę 15 tys. zł przygotował  pracodawca.

 

Jak twierdził Damian M., kontrahent w czasie rozmowy, w której domagał się przedłużenia umowy, położył kopertę na biurku i wyszedł. Pracodawca uznał, że prowokacja się udała i zwolnił pracownika dyscyplinarnie na podstawie art. 52 kodeksu pracy. Stwierdził, że takie postępowanie pracownika naruszyło zasady uczciwości, lojalność wobec pracodawcy i kodeks karny.

 

Sąd Najwyższy przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Kluczową kwestią jest odpowiedź na pytanie, czy pracodawca może stosować podstęp w stosunku do pracownika, by sprawdzić jego uczciwość.

W ocenie SN, nie ma prawa stosować metod, które miałyby weryfikować uczciwość pracownika.

 

Źródło:Wyrok SN z 15.11.2017 r., sygnatura akt II PK 161/16


Kontakt - Skontaktuj się z Nami

PROSIMY O KONTAKT TELEFONICZNY LUB MAILOWY CELEM USTALENIA TERMINU I MIEJSCA SPOTKANIA.
Lexperts

tel. + 48 601 535 173

Lexperts

ul. ks. Józefa Poniatowskiego 2/1  oraz  4/11
50-326 Wrocław
Dolnosląskie, Polska