28 sierpnia 2024 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, która implementuje Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1828 z dnia 25 listopada 2020 roku. Dyrektywa ta dotyczy powództw przedstawicielskich wytaczanych w celu ochrony zbiorowych interesów konsumentów. Nowe przepisy wprowadzają mechanizmy, które wzmacniają ochronę konsumentów na poziomie krajowym i transgranicznym.
Dyrektywa 2020/1828 ma na celu:
🔒 Zwiększenie skuteczności ochrony konsumentów poprzez umożliwienie organizacjom konsumenckim występowania z powództwami w imieniu konsumentów.
🌐Zintegrowanie ochrony konsumentów na poziomie unijnym, szczególnie w przypadkach naruszeń obejmujących wiele państw członkowskich.
💸Rozszerzenie katalogu środków ochrony o powództwa o charakterze zaniechania oraz roszczenia naprawcze (np. odszkodowania).
W polskim systemie prawnym nowe przepisy obejmują: m.in. rozszerzenie zastosowania ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (sprawy o stwierdzenie stosowania praktyk naruszających ogólne interesy konsumentów, roszczenia odszkodowawcze związane z tymi praktykami). Wprowadzono także nowe upoważnienie dla rzecznika finansowego tj. wytaczanie powództw w imieniu konsumentów. Zwiększono dostępność do procedury poprzez ustaleniu braku konieczności udowodnienia szkody przez podmiot upoważniony. Ponadto ułatwiono dostęp do dowodów poprzez obowiązek ich ujawnienia przez pozwanego.
Powództwo przedstawicielskie pozwala organizacjom konsumenckim, takim jak Rzecznik Finansowy lub inne podmioty upoważnione, występować w imieniu konsumentów poszkodowanych przez praktyki naruszające ich prawa. Może ono obejmować: nakaz zaprzestania praktyk naruszających interesy konsumentów, roszczenia odszkodowawcze za poniesione straty, zobowiązanie do złożenia oświadczenia przez pozwanego o stosowaniu niedozwolonych praktyk.
Nowe przepisy stanowią istotny krok w kierunku wzmocnienia ochrony konsumentów w Polsce i Europie. Wdrożenie powództw przedstawicielskich pozwala efektywnie dochodzić swoich praw oraz zapewnia większą przejrzystość i odpowiedzialność ze strony przedsiębiorców. W razie pytań zachęcamy do kontaktu.
📩 sekretariat@lexperts.pl
📞 tel. +48 601 535 173