25.11.2024

Ogólne bezpieczeństwo produktów

13 grudnia 2024 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/988 z dnia 10 maja 2023 r. w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów, zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1025/2012 i dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1828 oraz uchylające dyrektywę 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywę Rady 87/357/EWG. Rozporządzenie ma na celu zapewnienie wyższego poziomu ochrony konsumentów, tak aby gwarantować bezpieczeństwo towarów konsumpcyjnych sprzedawanych zarówno przez Internet, jak i poza nim. Przepisy dotyczą produktów nowych, używanych, naprawionych oraz odnowionych. Spoza zakresu rozporządzenia wyłączono m.in. produkty lecznicze, żywność, czy antyki.

 

Ocena bezpieczeństwa

Istotną kwestią, którą wprowadza rozporządzenie jest określenie wymagań bezpieczeństwa. Zgodnie z art. 6 oceny bezpieczeństwa produktów dokonuje się na podstawie takich aspektów jak: projekt i właściwości techniczne, oddziaływanie na inne produkty, oznakowania na produkcie, a nawet kategorie konsumentów używających produktu. Dodatkowo wprowadzono wymóg uwzględnienia kwestii prawnych przy ocenie bezpieczeństwa produktu takich jak normy i umowy międzynarodowe, zalecenia Komisji lub wytyczne dotyczące tych kwestii.

 

Obowiązki podmiotów gospodarczych

Rozporządzenie nakłada dodatkowe obowiązki na producentów, przedstawicieli upoważnionych przez producentów, importerów i dystrybutorów. Przykładowo, producenci są zobowiązani zapewnić, że ich produkty zostały zaprojektowane i wytworzone w sposób zapewniający zgodność z ogólnym wymaganiem bezpieczeństwa. Ponadto mają obowiązek dołączyć do produktu jasne instrukcje i informacje na temat bezpieczeństwa produktu w języku zrozumiałym przez konsumentów. Natomiast na importerów i dystrybutorów nałożono obowiązki w zakresie podejmowania czynności niezbędnych w przypadku stwierdzenia bądź przypuszczeń, że produkt wprowadzony przez niego do obrotu jest produktem niebezpiecznym.

 

Safety Business Gateway

Ważnym elementem unijnej polityki bezpieczeństwa produktów jest utrzymywanie systemu Safety Business Gateway, czyli portalu internetowego, na którym podmioty gospodarcze i dostawcy internetowych platform handlowych przekazują organom nadzoru i konsumentom informacje o produktach niebezpiecznych. Na takich dostawców nałożono obowiązek rejestracji na portalu Safety Gate oraz wskazania pojedynczego punktu kontaktowego, który ma umożliwić bezpośrednią komunikację drogą elektroniczną z organami nadzoru na rynku danego państwa członkowskiego.

Kontakt - Skontaktuj się z Nami

PROSIMY O KONTAKT TELEFONICZNY LUB MAILOWY CELEM USTALENIA TERMINU I MIEJSCA SPOTKANIA.
Lexperts

tel. + 48 601 535 173

Lexperts

ul. ks. Józefa Poniatowskiego 2/1  oraz  4/11
50-326 Wrocław
Dolnosląskie, Polska