Zastrzeżenie w dokumencie pełnomocnictwa jego wygaśnięcia w wyniku innych zdarzeń od wskazanych w przepisach kodeksu postępowania cywilnego, nie powoduje konieczności przedstawienia takiej umowy na wezwanie sądu – wskazał Sąd Apelacyjny w Poznaniu.
SA podkreślił, iż zgodnie z poglądami nauki prawa, rozpatrując zakres pełnomocnictwa należy mieć na względzie istnienie różnych relacji (stosunków) zachodzących między pełnomocnikiem a odbiorcą jego czynności. Istnieją 2 rodzaje takich relacji: wewnętrzna i zewnętrzna.
Stosunek wewnętrzny jest unormowany przepisami prawa materialnego, zależnie od treści umowy zawartej między stroną jako mocodawcą a jej pełnomocnikiem. Strony mogą w nim uregulować także przyczyny i terminy wypowiedzenia pełnomocnictwa.
Strony umowy mogą uregulować przyczyny i terminy wypowiedzenia pełnomocnictwa w sposób dowolny. Czym innym jest jednak stosunek zewnętrzny łączący pełnomocnika i jego klienta. Stosunek zewnętrzny wynika z przepisów proceduralnych – o działaniach pełnomocnika w procesie cywilnym decydują bowiem przepisy prawa procesowego.
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 12.09.2017 r., I ACz 1027/17, LEX nr 2356587.