Ustawa z dnia 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2015 poz. 1311), wprowadziła do postępowania cywilnego novum w postaci elektronicznego biura podawczego. Jest to system teleinformatyczny pozwalający na elektroniczne składanie pism procesowych, dokonywanie elektronicznych doręczeń, zdalny dostęp do akt sądowych (e-akta), a także rozpoznanie dowodu i prowadzenie rozprawy na odległość. System ma zastosowanie w sprawach cywilnych, gospodarczych, rodzinnych oraz postępowaniach egzekucyjnych, prowadzonych przez komornika.
Zgodnie z nowymi przepisami strona postępowania może dokonać wyboru sposobu wnoszenia pism procesowych w danej sprawie sądowej. Wybór elektronicznego biura podawczego wiążę się z koniecznością wnoszenia pism właśnie za pośrednictwem tego systemu, pod rygorem bezskuteczności w przypadku wniesienia pisma w formie tradycyjnej. Strona jednak na każdym etapie postępowania może zrezygnować z elektronicznej formy doręczeń.
Elektroniczne biuro podawcze to niewątpliwie milowy krok w kierunku usprawnienia postępowań sądowych w sprawach cywilnych. Wprawdzie system wdrażany jest sukcesywnie i będzie funkcjonował kompleksowo najpóźniej w 2019r., jednak w wielu sądach już dziś można z niego skorzystać.