Rząd zaproponował powołanie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, jako nowego organu, którego zadaniem ma być między innymi zagwarantowanie, że organy władzy publicznej będą przestrzegały praw małych i średnich przedsiębiorców, w szczególności zapewniały ich bezstronne i równe traktowanie.
Zgodnie z projektem ustawy, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców będzie powoływany przez Prezesa Rady Ministrów na 6-letnią kadencję.
W terenie Rzecznik ten będzie reprezentowany przez pełnomocników – pracowników Biura Rzecznika.
Zakres zadań Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców został określony bardzo szeroko:
- będzie uczestniczył w charakterze organu opiniodawczego,
- będzie uczestniczył w procesie tworzenia aktów prawnych dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej,
- zajmie się inicjowaniem i organizacją działalności informacyjnej i edukacyjnej związanej z wykonywaniem działalności gospodarczej.
- będzie mógł się zwracać do właściwych organów z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej albo wydanie lub zmianę aktów prawnych w tych sprawach.
O praktycznym znaczeniu dla przedsiębiorców będzie z pewnością występowanie przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców z własnej inicjatywy lub na wniosek o wydanie objaśnień prawnych – tj. wiążących organy administracji publicznej wyjaśnień przepisów dotyczących działalności gospodarczej przygotowanych przez ministrów.
Będzie też możliwość zawiadamiania przez Rzecznika organów nadzoru lub kontroli o znanych mu nieprawidłowościach w działaniu organów administracji publicznej.
Rzecznik, dostrzegając rozbieżności wykładni prawa w zakresie przepisów regulujących działalność gospodarczą będzie mógł ponadto wystąpić do SN oraz NSA o podjęcie uchwały w takiej sprawie.
Rzecznik będzie mógł też zwrócić się o wszczęcie postępowania administracyjnego, wnieść skargę i skargę kasacyjną do sądu administracyjnego, a także uczestniczyć w tych postępowaniach na prawach przysługujących prokuratorowi.
Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 marca 2018 r.
Jest to jedna z ustaw wchodząca w skład Pakietu Konstytucji Biznesu.
Rada Ministrów na posiedzeniu w dniu 14 listopada 2017 r. przyjęła m.in. tzw. Pakiet Konstytucji Biznesu, czyli projekty ustaw:
-
- Prawo przedsiębiorców,
- Przepisy wprowadzające ustawę Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej,
- o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców,
- o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy,
- o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Źródło: projekt ustawy, rcl